Ayaklarına dolandı: Fransız medyasının gündemi PKK davası

Fransa’da, terör örgütü PKK’nın dağ kadrosundan olduğu belirtilen 11 sanığın, bu ülkedeki Kürtlerden “örgüt için şantajla para ve zorla eleman toplama” suçlarından yargılandığı davanın duruşmaları, 14 Nisan’a kadar sürecek.

Söz konusu kişilerin, “terörü finanse etme, şantaj, haraç alma ve zorla eleman toplama” suçlarından yargılandıkları davanın, Paris Adliyesinde 4 Nisan’da başlayan duruşmalarının devam ettiği kaydedildi.

Fransız Le Figaro gazetesi, dava dosyasının detaylarına yer verdi. Buna göre, söz konusu soruşturma 2020’de, iki kadının kaybolması üzerine açıldı. Müfettişler, Marsilya’da faaliyet gösteren, terör örgütü için sözde vergi toplayan bir ağa ulaştı. Bu ağın örgüte ana finansmanı sağlayan yapılanma olduğu tespit edildi.

FRANSA MEDYASI BU DAVAYI KONUŞUYOR

Le Figaro örgüte üye alınanların, ailelerinden zorla koparıldıklarının da altını çizdi. Ailelerinden koparılan kişilerin önce Avrupa’daki terör kamplarına katılmaya ikna edildikleri, sonrasında ise Irak ve çevresindeki terör kamplarına gönderildikleri aktarıldı.

France 24 kanalı ise terör davasındaki tanıklık ve telefon dinlemelerine yer verdi. Haberde terör örgütü üyelerinin, para talep ettikleri kişileri taciz ve gasp ettikleri belirtildi. PKK’lı teröristlerin, tahmini gelirlerine göre keyfi bir şekilde katkı sunmaya zorladıkları kaydedildi.

“POLİSLER YÜZÜNÜ GÖSTERSİN”

Fransız La Parisen gazetesi de duruşma sırasında yaşanan bir olayı öne çıkardı. PKK’lı teröristlerin avukatları, locada bulunan polis memurlarının kar maskelerini çıkarmalarını istedi. Polislerin terör örgütü tarafından teşhis edilmesi için yapılan istek, mahkeme hakimi tarafından “Bu bir terör davasıdır” sözleriyle reddedildi.

 Fransız Senatosu, terör örgütü PKK/YPG üyelerine sözde onur madalyası vermişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir