Dilkkatli olun! Çok sık yaptığınız temizlik hatalarıyla temizliği yorucu hale getirmeyin…

Çok sık yaptığımız temizlik hatalarını gelin hep birlikte inceleyelim:

Tüm yüzeyleri aynı bezle temizlemek


Bezler, ovma süngerleri ve diğer temizlik aletleri , bunları çok kirli alanları temizlemek için kullanırsak lekelenebilir. Kiri aktarabileceğiniz için bunları temiz olanlarla değiştirmek en iyisidir. Beziniz kötü bir görünüme sahipse ve kabuklu kalıntılar varsa, gecikmeden değiştirmelisiniz.
Temizlik araçlarınızı temizlememek
Bez, süpürge, paspas, sünger ve fırça kendi kendini temizliyor mu? Genellikle birçok insan için öyle görünürler. Ne de olsa temizlerken zaten yeterince sabun, çamaşır suyu, dezenfektan ve su taşıyorlar, o zaman neden tekrar yıkansınlar?Bu mantıklı bir düşünce tarzı gibi görünüyor. Ancak, gerçeklerden uzak.Mikroplar ve kirler genellikle temizlik için kullandığımız araçlara yapışır, bu nedenle evi temizlemek için kullandığımız her nesne sterilize edilmelidir. Aksi takdirde, aynı kiri taşıyor olacaksınız.
Temizliğe aşağıdan yukarıya doğru başlamak
Zeminin toz ve ıvır zıvırla kaplı olduğunu gördüğünüzde, içgüdünüz ilk önce onların peşine düşmek olabilir. Bu normal olabilir, ancak temizliğe yukarıdan aşağıya doğru başlamak mantıklıdır.Bu şekilde lambalardan, resimlerden, raflardan ve diğer mobilyalardan gelen tozlar yere düşecektir. Zemin, odada temizlediğiniz son yer olmalıdır.
Doğrudan temizlik ürünleri uygulamak


Bir ürünü doğrudan bir yüzeye dökmek onu lekeleyebilir, bu da alanın iyi bir görünümünü elde etmeyi zorlaştıracaktır. Bu kazaları önlemenin en iyi yolu, ürünü bir bezin üzerine püskürtmek ve ardından bölgeyi silmektir.Kullanmadan önce suyla seyreltmeniz gereken ürünler bile var. Bir ürünü kullanmadan önce talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.
Çok fazla sabun kullanmak
Gerekenden fazla sabun kullanmak çamaşırları ve bulaşıkları temizlemeyeceği gibi, ovulması gereken yüzeyleri de temizlemeyecektir. Aksine: fazla sabun daha fazla kir bırakacak ve iyi bir sonuç elde etmek için daha fazla su kullanmanız gerekecektirBu şekilde bazı kumaşları mahvedebileceğinizden bahsetmiyoruz bile. Her zaman üreticinin talimatlarında belirtilen deterjan miktarını kullanmanız önerilir.
Islak bezleri ve süngerleri ıslak bırakmak
Evi temizlemek uzun bir süreç olduğu için sık sık yorgunuz.Peki, yaptığımız ilk şey nedir? Nemli bezleri veya temizlik süngerlerini bir yığın halinde bırakıyoruz.Bu, birçok insanın farkında olmadığı yaygın bir hatadır. Bilmeden, bu yığınlar küf ve bakteri oluşumu için mükemmeldir. Ayrıca birkaç saat sonra kokunun hoş olmadığını da saymalısınız.En iyi uygulama, her nemli bezi kurutmak için asmaktır. Ardından, zamanı geldiğinde yıkamak için çamaşır sepetine koyun.
Ellerinizi eldivenle korumamak


Ellerinizi mahvetmeyin. Onları aşındırıcı ürünlerden, kötü muameleden ve kesik gibi olası kazalardan koruyun. Evi temizlerken ellerinize bakmanın en iyi yolu kaliteli lastik eldiven kullanmaktır. Bunların sizin bedeniniz olduğundan emin olun.
Ürünün tepkime oluşturmasına izin vermemek
Bu size tanıdık geliyorsa, bu kötü alışkanlığı olan tek kişi siz değilsiniz: temizlik ürününü dökün ve hemen temizlemeye başlayın.Ancak her maddenin işini yapması için belirli bir zamanı vardır. Talimatlarda öğrenebilirsiniz.Genellikle 30 saniyenin gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede bölgeyi fazla fırçalamanıza gerek kalmadan istediğiniz sonuca ulaşırsınız.
Yatmadan önce yıkanacak şeyleri bırakmak
“Yarın bulaşıkları yıkayacağım. Bugün çok yorgunum.” Sonra ertesi gün: “Vay be, ne dağınıklık! Keşke dün gece yapsaydım.Ancak, yatmadan önce her şeyi temiz bırakmanın tek nedeni bu değil.Böceklerin ve kemirgenlerin geceleri ortaya çıktığını ve geride bıraktıklarınızla beslendiğini unutmayın. Kabus mu görmek istiyorsunuz? Kirli bulaşıkları bırakın ve sabahın erken saatlerinde mutfağın ışığını açmak için uyanın. Böcek festivalini gördükten hemen sonra bize hak vereceksiniz!
Bulaşık ve çamaşır makinesini aşırı doldurmak
Bazı aletleri limitlerine kadar doldurmak sıklıkla yaptığımız bir hatadır. Bu şekilde zamandan, sudan ve enerjiden tasarruf edebileceğimiz düşünülüyor, ancak hiçbir şey göründüğü gibi değil.Bir cihazın maksimum etkinliğinin, onu toplam kapasitesinin 3/4’üne kadar doldurduğunuzda ortaya çıktığı söyleniyor. Aksi takdirde, eşyaların kirli çıkması ve prosedürü tekrarlamanız riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
Aydınlatma anahtarlarını temizlemeyi unutmak
Aydınlatma anahtarlarını atlamak düşündüğünüzden daha yaygındır. Aslında, en çok ihmal edilen temizlik maddelerinden biridir.Ancak, her gün ve günde birkaç kez farklı eller tarafından dokunulduğunu düşünürsek, bunları temizlenmesi gereken yüzeyler olarak listelemeliyiz. Bunları haftada en az bir kez temizleyin. Alkollü bir havlu veya bez yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir