Yaşam savunucuları: Çimentocular topraklarımızı işgal edemeyecek

İZMİR – Deştin Çevre Platformu, MUÇEP Menteşe Meclisi ve Bayır Çevre Komitesi, Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Deştin ve Menteşe ilçesine bağlı Bayır mahalleleri arasında yapılmak istenen çimento fabrikasına direnen köylülerin, jandarma tarafından darp edilerek gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

Gözaltına alınanların tek suçunun yaşam alanlarına sahip çıkmak için direniş çadırında nöbet tutmak olduğu belirten açıklamada, Deştin köylülerinin çimentocu firmaya 2006 yılından bu yana direndiği hatırlatıldı.

‘DAVALAR SÜRERKEN PROJEYİ BİTİRMEK İÇİN VAR GÜCÜYLE ÇALIŞIYORLAR’

Çimento şirketinin ÇED raporunun 2015 yılında, imar planlarının ise 2017 yılında mahkeme kararıyla iptal ettirildiği hatırlatılan açıklamada, “Çimentocu firma bu davalar sürerken ikinci bir firma kurarak aynı yer için ikinci bir ÇED raporu hazırlatmış ve 2014 yılında halktan gizleyerek ÇED oluru almıştır. 2020 yılında Kent Çimento’ya satılan Muğla Çimento bu sahte ÇED raporunu kullanarak imar planlarını onaylatmış, Menteşe Belediyesi’nden de yapı ruhsat belgesini almıştır. Bu sahte ÇED raporu ve belediye ruhsatına dayanarak 2022 yılında inşaata başlayan çimentocu firmaya karşı 27 Ocak 2022 yılında Menteşe Kent Konseyi, Akdeniz Yeşilleri Derneği ve Deştin köylüleri tarafından ÇED ve ruhsat iptal davaları açılmıştır. Davalar sürerken mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermemesini fırsat bilen Çimentocu şirket yıkım projesini bitirmek için var gücüyle çalışmaktadır” denildi.

‘ÇİMENTOCULAR TOPRAKLARIMIZI İŞGAL EDEMEYECEK’

Fabrika alanındaki ağaçları kesip, inşaata devam eden şirketin fabrika makina ekipmanını da TIR’larla getirdiği ve bölge halkının bu TIR’ları durdurarak nöbete başladığı aktarıldı.

Açıklamada, “5 gündür gece gündüz nöbetlerle süren engelleme bugün sabah yapılan müdahale ile dağıtılmış oldu. Şimdilik çimentocu şirket kazanmış gibi görünebilir ama bu mücadele bitmedi. Çimentocu şirket Muğla’dan kovulana kadar mücadelemiz sürecek. TIR’ları geçirmiş olabilirler ama o baca tütmeyecek. Çimentocular topraklarımızı işgal edemeyecek” ifadeleri kullanıldı.

KESK VE TMMOB’DAN KÖYLÜLERE DESTEK

Öte yandan bölge halkına destek giderek büyüyor. Yaşananlara ilişkin açıklama yapan KESK Muğla Şubeler Platformu, çimento fabrikasına karşı direnen köylülerin yanında olduklarını vurgulayarak, “7’den 70’e yaşam alanlarımızı korumak için adalet isteyen, doğasıyla taşıyla toprağıyla direnen köylülerimizin yanındayız. Muğla’da çimento fabrikası istemiyoruz” açıklamasını yaptı.

TMOOB Muğla İl Koordinasyon Kurulu da açıklamasında, TMMOB mensubu Ferah Gümüş’ün de gözaltına alındığını belirterek, “Kamu güçlerini sadece sermayenin tarafını tutmaya değil, halkın yanında olmaya çağırıyoruz. Kentini ve yaşam alanını savunan mühendis Ferah Gümüş ve köylüler derhal serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

İZMİR BAROSU: MUĞLA HALKININ YANINDAYIZ

İzmir Barosu da Deştin halkının yanında olduğunu ifade ederek, destek açıklaması yaptı.

Baro tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kurulmak istenen entegre çimento fabrikasına karşı nöbet tutan Muğla halkı dün gece hukuksuzca gözaltına alındı. Anayasal hak olan sağlıklı çevrede yaşama haklarını korumaya çalışan ve bu kapsamda yine anayasal haklarını kullanarak bu kararı protesto eden ve bu nedenle gözaltına alınan Muğla halkının yanındayız. Gözaltına alınan yurttaşlar derhal serbest bırakılmalıdır. İzmir Barosu olarak betona karşı doğadan, ranta karşı yaşamdan yana olmaya devam edeceğiz” denildi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir