KAĞITHANE’DE POLİS MERKEZİ ÖNÜNDEKİ CİNAYET DAVASINDA ‘ANUCURLAR’IN FİRARİ LİDERİNE MÜEBBET HAPİS CEZASI (Ek bigilerle)

KAĞITHANE’de 2021 yılında polis merkezinin önünde bir kişinin öldüğü silahlı saldırıyla ilgili Anucurlar suç örgütünün firari lideri Sinan Anucur’un da aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Azmettirici olarak yargılanırken 15 ay sonra tahliye edilen Sinan Anucur’u müebbet ve 11 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, yurt dışına çıkış yasağının devamına karar verdi. Öte yandan Kağıthane’de polis memuru Hakan Telli’nin şehit edildiği olayla ilgili soruşturma kapsamında örgüt lideri olarak Sinan Anucur’un firari olduğu gerekçesiyle ifadesinin alınmadığı öğrenilirken, Anucur’un yurt dışında olduğu belirtiliyor.

Olay, Çağlayan Polis Merkezi ile Çağlayan Adalet Sarayı arasında kalan boş alanda 23 Haziran 2021 tarihinde yaşandı. Türk vatandaşlığı alan Suriyeli Yusuf Cindi’nin kullandığı otomobil, önünde ilerleyen Anucurlar silahlı suç örgütü lideri olarak bilinen Sinan Anucur’un aracına hafifçe çarptı. Kaza sonrası ikili arasında tartışma büyüyerek kavgaya dönüştü. Anucur yanında bulunan silahla havaya ateş etti. Olay yerine gelen trafik polisi tarafları ayırırken, Anucur’un yakınları olay yerinde Yusuf Cindi’yi darbetti. Polis ekiplerinin müdahalesiyle taraflar Kağıthane Çağlayan Polis Merkezi’ne götürüldü.

POLİS MERKEZİNİN ÖNÜNDE SİLAHLI SALDIRIYA UĞRADILAR

Sinan Anucur ve Yusuf Cindi’nin yakınları olayı öğredikten sonra karakol önüne beklemeye başladı. Gece saat 01.00 sıralarında polis merkezinin yanında, içeride işlemleri süren oğlu Yusuf Cindi’yi bekleyen Mukadder Zyrek (60) ve yanında bulunanlar, iki motosikletle olay yerine gelen 4 kişinin silahlı saldırısına uğradı. Saldırı sonucu Mukadder Zyrek hayatını kaybederken, Ahmet El Havle ise yaralandı. Polis merkezi önünde yaşanan saldırı sırasında karakolda olan Sinan Anucur, soruşturma sonucunda olayı azmettirdiği gerekçesiyle tutuklandı. Ekipler saldırganları yakalamak için geniş çaplı operasyon düzenleyerek 8 şüpheliyi de yakaladı. Olayla ilgili soruşturma tamamlayan savcılık, Sinan Anucur’un da arasında bulunduğu 6 sanık hakkında dava açtı.

SİNAN ANUCUR HABERİM YOK, BEN KARAKOLDAYDIM

Cinayetin azmettiricisi olduğu iddiasıyla savunmasını yapan sanık Sinan Anucur, Bana arkadan çarptılar ancak burada bir mağdur varsa o da benim. Havaya ateş ettim. Bir mahalle insan geldi, silahı da rızam ile teslim ettim. Sonrasında karakola götürüldüm. Sonrasından haberim yoktur, karakoldaydım. Benim ailem vardır, işim vardır, tahliyemi talep ederim. Üzerimde telefon da yoktu, kime nasıl haber verebilirim. Bu dünyada olup olmadıklarından bile haberim yoktur” dedi.

SİNAN BANA ‘SENİ ÖLDÜRECEĞİM, BİTİRECEĞİM’ DİYORDU

Öldürülen kadının oğlu Yusuf Cindi ise trafikte sanık Anucur ile arasındaki kavgayı anlatarak, Sinan arabasından indi bana yumruk attı. Sonra gitti, iki dakika sonra elinde silahla geri geldi. Bana orada ateş etmeye başladı. Ateş eden şahıs Sinan’dır, ben vurulmadım kaçtım. Trafik polisi geldi, elindeki silahı aldı. Polisin yanındayken bir sürü adam geldi, 50 kişi vardı. Bana saldırmaya başladı, kimin saldırdığını bilmiyorum. Bana vurdular polis beni kurtardı. Bir kişi de bıçak vardı, sallamadan polis geldi kurtardı. Elinde bıçak olan ‘Öldürün’ diyordu. Karakola girdik, bu esnada Sinan bana ‘Seni öldüreceğim, bitireceğim’ diyordu. İfade verirken camdan, filmli bir arabanın geldiğini gördüm. Arabanın camı açıktı, o camdan da elinde silahlı kişiyi gördüm. Araç karakol yanındaki bankanın karşısındaydı. Ben de polise söyledim, beni karakolda bir odaya attılar. Diğerlerini bahçeye bıraktılar. Bu arada ben içerdeyken annem, babam geldi. Beni gördüler dışarı çıktılar. Annem karakolun köşesine doğru gitti, benim annem olduğunu anladılar. Sinan ve adamları karakolun girişindeki masada çay içiyorlardı. Annemin benim yanıma girdiğini gördüler, ben annemin vurulma anını görmedim. Sadece 3-4 el silah sesi duydum, şikayetçiyim diye konuştu.

4’ÜNCÜ DURUŞMADA TAHLİYE EDİLDİ

Davanın 4. duruşması olan 29 Eylül 2022 tarihinde tutuklu sanıklar Sinan Anucur ve Erkan Duman suçun vasfının değişme ihtimali ve mevcut delil durumu gerekçe gösterilerek tahliye edildiler. Mahkeme, Anucur ve Duman için yurt dışı çıkış yasağı ve haftanın iki günü en yakın polis merkezine imza atma şartı koydu.  Ancak tahliye olan Sinan Anucur kayıplara karıştı.

SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEP ETTİ

Duruşma savcısı mütalaasında, sanıklar Sinan Anucur ve Halil Yanık’ın karakoldayken polislerin dikkatsizliğinden faydalanarak dışarıda kendilerini bekleyen yakınlarının yanına gittikleri, duvar kenarındaki Hakan Yanık ve Erkan Duman’ı Yusuf Cindi’nin annesi ve arkadaşını öldürmeleri için azmettirdikleri anlatıldı. Hakan Yanık ve Erkan Duman’ın da temin ettikleri motosiklet ve silahlarla birlikte silahlı saldırıyı gerçekleştirdikleri ifade edildi. Silahlı saldırı sonucunda Mukadder Zyrek öldüğü, Ahmed El Halil’in ise yaralandığı belirtildi. Savcı, Sinan Anucur ve Halil Yanık’ın Tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme ve teşebbüs suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20 yıla kadar hapislerini talep etti. Diğer sanıklar Hakan Yanık ve Erkan Duman’ın da Tasarlayarak kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapisleri istendi. Diğer sanıklar Emre Çiçek ve Abdullah Taş’ın suça yardım ettiğine dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Mütalaada soruşturma aşamasında 12 sanık hakkında takipsizlik kararı verildiği de vurgulandı.

MAHKEME SİNAN ANUCUR İLE 3 SANIĞA MÜEBBET VE 11’ER YIL HAPİS CEZASI VERDİ

Mahkeme, geçtiğimiz 19 Eylül’deki 8’inci duruşmada ise kararını açıkladı. Karar duruşmasına Sinan Anucur ve diğer sanıklardan katılan olmadı. Mahkeme, sanıklar Sinan Anucur ve Halil Yanık’ı, Tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme suçundan müebbet ve 11’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanıklar Hakan Yanık ve Erkan Duman’a ise Tasarlayarak adam öldürme suçundan müebbet ve 11’er yıl hapis cezası verildi. Mahkeme Sinan Anucur, Erkan Duman ve Hakan Yanık için daha önce verilen yurt dışı çıkış yasaklarının ise devamına hükmetti. Heyet, sanıklar Abdullah Taş ile Emre Çiçek’in üzerlerine atılı suçun sabit olmadığı gerekçesiyle beraatlerine hükmetti.

MÜVEKKİLİM TRAVMATİK BİR SÜREÇ YAŞADIĞI İÇİN KARAR DURUŞMASINA GELMEK İSTEMEDİ

Şikayetçi avukatı Cem Ülker, Müvekkilim Yusuf Cindi’nin annesi öldürüldü, arkadaşı da yaralandı ağır şekilde. Daha sonra tedavi gördü hastanede. Karar duruşması görüldü. 4 sanık müebbet hapis ve 11’er yıl hapis ve diğer 2 sanık da delil yetersizliğinden beraat kararı aldı. Kağıthane Polis Karakolu önünde müvekkilin annesiyle arkadaşı bekliyor. Olay, önce bir motosikletle iki kişi geliyor. Müvekkilin yakınlarını gösteriyor. Ardından ikinci farklı bir motosikletli yani iki kişi daha toplam dört kişi geliyor. ve silahlı saldırıda müvekkilin annesi öldürülüyor. Müvekkilin ziyaret amacıyla gelen arkadaşı da çok ağır şekilde yaralanıyor. Şöyle bir husus var, özellikle kamera görüntülerinde karakol bahçesinde polisin bakmadığı bir an orada 6-7 kişi toplanıyor. Orada dosyaya girmiş görüntüler var. Burada planlı ve organize şekilde hareket ettiğini gösterir şekilde zaten. Bu anlamda gerek karakol tutanaklarında gerek savcılık mütalaasında da bu yönde mütalaa sunuldu. İçeride olması o anlamda bir şeyi değiştirmeyeceği biz kanaatindeyiz. Mahkeme de bu yönde müebbet hapis cezasına karar verdi. En azından bir nebze olsun burada müvekkilin vicdanı rahatlamış olduğunu düşünüyoruz. Ama tabii ki en üst ceza alması yönünde biz de gerekli tüm hukuki girişimleri yapacağız. Müvekkilim bu konuyla ilgili çok üzgün olduğu için travmatik bir süreç yaşadığı için karar duruşmasına gelmek istemedi. Burada mahkeme iyi hal indirimi uygulamadı sanıklar lehine, bu da çok önemli bir karardır bu anlamda dedi.

1 AY ÖNCE DE ANUCURLAR ÇETE ÜYESİ BİR POLİSİ ŞEHİT ETMİŞTİ

Öte yandan Anucurlar çete üyelerinin örgüt evi ve uyuşturucu madde trafiğini yürüttükleri Kağıthane’deki eve düzenlenen operasyonda polis memuru Hakan Telli şehit edilirken, polis memuru Ahmet Yasin Çevik yaralanmıştı. Çete üyelerinden Diyar Anucur polisle çatışma sırasında ölmüş, olayın devamında ekiplerin yaptığı çalışmalarda 39 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 37’si tutuklanırken 2 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

ÖRGÜT LİDERİ ANUCUR’UN YURT DIŞINDA OLDUĞU BELİRTİLİYOR

Kağıthane’de polis memuru Hakan Telli’nin şehit edildiği olayın soruşturmasında Anucurlar suç örgütü lideri olarak yer alan Sinan Anucur firari olduğu için ifadesinin alınmadığı öğrenildi. Anucur’un yurtdışında olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir