Meteoroloji’den 10 kent için kritik uyarı: Alarma geçildi

Türkiye’nin büyük bir bölümü soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul başta olmak üzere 10 ilde kar, yağmur ve fırtına için sarı uyarı verdi. Perşembe ve Cuma gününe kadar sürecek olan hava değişimi nedeniyle vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı..

İSTANBUL DAHİL 9 KENTTE ALARMA GEÇİLDİ

MGM’nin uyarısını paylaşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Aşırı Yağış Sebebiyle Turuncu Uyarı verilen ilimiz: Balıkesir (Edremit’te aşırı yağış, Havran ve Burhaniye’de kuvvetli yağış beklenmektedir.) Kuvvetli Yağış Sebebiyle Sarı Uyarı verilen ilimiz: İstanbul.
Kuvvetli Rüzgâr Sebebiyle Sarı Uyarı verilen illerimiz: Balıkesir, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Bursa, Kocaeli, İstanbul ve Manisa
Aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı, ayrıca kuvvetli rüzgâr sebebiyle oluşabilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlarımızın tedbiri elden bırakmaması büyük önem taşıyor. 112 Acil Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında olacaktır. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun.”

AFAD’DAN UYARI

Beklenen yağışlarla ilgili bir açıklama da AFAD’dan geldi. AFAD’ın sosyal medya X hesabından yapılan paylaşımda şöyle denildi:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre; 18 Ocak Perşembe günü; Balıkesir’in batı ilçelerine bu akşam saatlerinden itibaren etkisini arttırması beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Havran ve Burhaniye’de kuvvetli, Edremit’te çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

19 Ocak Cuma günü; İstanbul’da yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Vatandaşlarımızın sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.”

BOZCAADA VE GÖKÇEADA FERİBOT SEFERLERİ İPTAL

Çanakkale Boğazı ile Adalar hattında yolcu ve araç taşımacılığı yapan GESTAŞ firması, Ege Denizi’nin kuzeyindeki olumsuz hava şartları nedeniyle yarın yapılması planlanan bazı feribot seferlerinin iptal edildiğini duyurdu. Buna göre; Geyikli-Bozcaada hattında, Bozcaada’dan saat 07.00, 10.00 seferleri, Geyikli’den saat 08.00, 11.00 seferleri iptal edildi. Kabatepe-Gökçeada hattında ise Gökçeada’dan saat 07.00 seferi, Kabatepe’den ise saat 09.00 seferi yapılamayacak.

BİR UYARI DA ANTALYA İÇİN

MGM’den yapılan açıklamaya göre, yarın sabah saatlerinden itibaren Antalya’nın doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli, gök gürültülü sağanak öngörülüyor.

Sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir