Profesyonel hırsızlık çetesine operasyon: 16 gözaltı

Asayiş Şube Müdürlüğü, Oto Hırsızlık Büro Amirliği tarafından yaklaşık üç aylık teknik ve fiziki takip sonrasında özellikle Anadolu yakasındaki lüks evlere hırsızlık düzenleyen çete üyelerine yönelik operasyon düzenledi. Polis, daha önce tespit ettiği 12 adrese eş zamanlı baskın düzenledi ve çetenin lideri Murat D. dahil 8 kişiyi gözaltına aldı.

Yapılan ev aramalarında 2 ruhsatsız tabanca, çok sayıda mermi, bilgisayarlar ve çalıntı plakalar ele geçirildi. Daha önceki operasyonlarda gözaltına alınan 8 kişinin tutuklandığı da belirtildi.

ANAHTARLARI ÇALIP OTOMOBİLLERİ DE GÖTÜRMÜŞLER

Şüphelilerin özellikle lüks evleri hedeflediği ve balkon veya pencere camlarından içeri girdiği, bu hırsızlıkları ev sahiplerinin evde olduğu saatlerde, genellikle sabaha karşı gerçekleştirdikleri öğrenildi. Hırsızların, para, ziynet eşyaları ve elektronik eşyaların yanı sıra buldukları kontak anahtarları ile park halindeki otomobilleri de çaldıkları bildirildi.

ARAÇLARI 50 BİN LİRAYA SATMIŞLAR

Şüphelilerin çoğunluğu lüks otomobilleri 50 ile 70 bin lirası arasında değişen fiyatlarda sattıkları öğrenildi. Otomobilleri ele geçirmek için operasyon yapan polis ekiplerinin çalıntı otonun satıldığı kişinin Pendik’te bir adrese yaptığı  baskında yüklü miktarda uyuşturucu madde ele geçirildiği olayla ilgili soruşturmanın Narkotik Şube Müdürlüğü tarafından sürdürüldüğü belirtildi.

ALT KATTA TAZİYE VARKEN ÜST KATI SOYMUŞLAR

Hırsızlıklar sırasında son derece rahat olan ve gürültü çıkarmayan şüphelilerin mağdurları uyandırmadan çaldıklarıyla birlikte kaçtıkları tespit edildi. Şüphelilerin bir olaylarında iki katlı bir eve hırsızlık için girdikleri alt katta taziye yemeği verilirken, üst katı soyarak kaçtıkları öğrenildi.

“HİÇBİR SES DUYMADIK”

Bir başka mağdur Hemşire Meryem Aydın ise “Ben ve eşim evde uyurken içeri girmişler. Hiçbir ses duymadık. Sabah kalktığımızda hırsızlığı fark ettik.” dedi. Mağdur Mustafa Taşpınar ise “İnsanın mahrem olan evine korkusuzca giriyorlar. Çok kötü bir durum. Polise onları yakaladıkları ve çalınan otomobilimi bulduğu için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

POLİSTE 50 KAYDI VARMIŞ

Hırsızlık çetesinin lideri olduğu iddia edilen Murat D.’nin ise 50 kez polise geliş kaydı olduğu, 13 ayrı dosyadan mahkemeler ve polis tarafından arandığı tespit edildi. Polisin Murat D.’yi çalıntı bir otomobille kovalamaca sonucu yakalandığı belirtildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir