Türkiye’den çok konuşulacak doğalgaz hamlesi! Almanya ve İtalya’nın ensesine yapıştık

Türkiye, son yıllarda doğal gaz tedarik ve işleme altyapısı konusunda önemli yatırımlar yaptı. Bu yatırımlar arasında boru hatları, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri ve denizlerde gaz ve petrol arama filosu yer alıyor.

Türkiye’nin mevcut doğal gaz depolama kapasitesi 4,6 milyar metreküp ile 1,2 milyar metreküp olmak üzere iki tesisten oluşuyor. Bu kapasite, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu doğal gazın yaklaşık 10 günlük ihtiyacını karşılıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mevcut depolama kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını açıkladı. Bayraktar, Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi’nin kapasitesinin 1 milyar metreküp artırılarak 5,6 veya 6 milyar metreküpe çıkarılması için proje üzerinde çalışıldığını söyledi. Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin kapasitesinin ise 2028’e kadar 8,8 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Bu sayede Türkiye’nin toplam doğal gaz depolama kapasitesi 14,4 milyar metreküpe ulaşacak.

Avrupa’da ise yaklaşık 100 milyar metreküp doğal gaz depolama kapasitesi bulunuyor. Almanya 24 milyar metreküplük kapasiteyle ilk sırada yer alırken, İtalya 16 milyar metreküplük kapasiteyle ikinci sırada bulunuyor.

Türkiye, 2028’e kadar tamamlayacağı depo genişletme çalışmalarıyla Avrupa’da 3’üncü büyük depolama kapasitesine sahip olmayı hedefliyor. Bu hedef, Türkiye’nin doğal gaz tedarik güvenliğini artıracak ve doğal gaz fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlayacak.

Özetle, Türkiye’nin doğal gaz depolama kapasitesini artırma çalışmaları şu şekilde özetlenebilir:

Mevcut iki depolama tesisinin kapasitesi artırılacak.

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin kapasitesi 2028’e kadar 8,8 milyar metreküpe çıkarılacak.

Bu sayede Türkiye’nin toplam doğal gaz depolama kapasitesi 14,4 milyar metreküpe ulaşacak.

Bu çalışmalar, Türkiye’nin doğal gaz tedarik güvenliğini artıracak ve doğal gaz fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı daha dayanıklı olmasını sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir